TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2005
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
Gündem / Türkiye Mercek Altında
Makale / Tevfik Bilgin BDDK Başkanı
Gündem / Esnaf Tabela Vergisine Tepkili
Röporaj / Esnaf Olarak Kadın
Makale / Zülfikar Doğan : Elektronik Devlet Kurulacak Elbet...
Gündem / Odalar Başkanlarını Seçti
Röportaj / Rize - Artvin Bölge Birliği "Güven Ortamı Esnafı Rahatlattı"
Makale / Veli Özdemir ( Meclis Notları) :" AB mi, Ankara mı?"
Ekonomi / Kredi Kartları Disiplin Altına Alınıyor
Tarih / 90. Yıldönümünde Çanakkale Zaferi
Makale / Hasan Kılavuz vakıfbank eski Genel Müdürü : Sanayi Yatırımlarında Mortage Sistemi Uygulanabilmeli
Röportaj / Hatay Birliği Başkanı İsmail Toklucu : "Belirsizlik Sürüyor"
Genel Kurul / TESKOMB VAKFI Genel Kurulu Yapıldı
Genel Kurul / A.Kadir Akgül:"Esgimtaş Büyüyecek"
Makale / Nebehat Boğut : "Eyvah Çocuğum Kreşe - Yuvaya - Anaokuluna Başlıyor "
Esnaf Köşesi / Ahşap Oymacılığı
Fehmi Çalmuk / Esnaf Hikayeleri : "Aşksız Gönül, Çorak Topraktır Oğul !"
Gündem : TESKOMB'dan Kooperatiflere Başarı Ödülü
Basında TESKOMB
Nostalji / "Hiç Yaşlanmayacakmış Gibi Yaşıyoruz"
Şiir / Hüseyin Akpınar : "Yangın Topluyorum"

 ekonomi

Kredi  kartları

disiplin altına alınıyor

Kredi kartı kullanımının tehlikeli bir boyuta ulaşması nedeniyle hazırlanan

Kredi Kartları Tasarısı’nda kredi kartlarına ilişkin yeni düzenlemeler

getirilirken, limit, faiz ve güvenlik konularında önemli değişiklikler yapıldı.

Son aylarda kredi kartı kullanımında büyük bir patlama yaşanıyor. Neredeyse her köşe başında vatandaşlara cazip önerilerde bulunularak, kredi kartı dağıtımı yapılıyor. Bankaların kendi mali yapılarını ve kart kullanıcısının ödeme koşullarını dikkate almadan yürüttüğü kredi kartı dağıtımı hem bankaları, hem de kullanıcıları büyük risk altına sokuyor.

Kredi kartı kullanımının artmasıyla birlikte ödeme problemleri artarken, bankaların ‘kara listesi’ de giderek büyüyor. ‘Kara liste’ye alınanların büyük bölümünü kredi kartı borçluları oluşturuyor. Son on aylık dönemde kredi kartı borcunu ödemedikleri ya da geç ödedikleri için 89 bin 743 kişi söz konusu listeye alındı. Bunların 73 bin 788’inin borcunu ödemediği, 15 bin 955’inin ise gecikmeli olarak ödediği belirlendi. Kredi kartı ödemelerinin vahim bir noktaya ulaşmasının en büyük göstergesi ise kredi kartı borçları nedeniyle yaşanan ve son günlerde giderek artan intihar ve boşanmalar oldu.

 

Kredi kartlarına düzenleme

Türkiye’de yaklaşık 23 milyon kişi kredi kartı kullanıyor. Kredi kartlarında yapılan işlem adedi 1.1 milyara ulaşırken, kartların cirosu 64 katrilyon lira düzeyinde bulunuyor. Bu rakamlarda gösteriyor ki Türkiye’de kredi kartı kullanımı tehlikeli bir biçimde yayılıyor.

Giderek artan bu tehlikeye karşı kredi kartı uygulamasının disiplin  altına alınması amacıyla Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) toplam 52 maddeden oluşan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanun Taslağı hazırladı. Banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılması ve kullanılmasına ilişkin usullerin belirlendiği Tasarı, bankalar ve kullanıcılara pek çok sorumluluk getiriyor. Tasarıya göre bankalar artık sokakta kredi kartı dağıtamayacak. Kredi kartları limitine kısıtlamalar getirilecek. Limit, gelirin 3 katını aşmayacak.

Tasarıda neler var?

• Kişilerin kredi kartı talebi olmadan, kart çıkarılamayacak.  Kart  talep edildiğinde özet bir şekilde bilgi verme zorunlu olacak. Banka ve kredi kartlarının hamiline teslim edilmesi esas olacak.

• Kredi kartı limiti aylık ortalama gelirin üç katını aşamayacak. Bu düzenleme ile limitle pazarlamanın önüne geçilecek.

• Kart hamilinin talebi olmadan kart limiti artırılamayacak. BDDK gerekirse bu gibi hususlarda genel ve bireysel sınırlamalar getirmekle yetkili olacak.

• Asıl kart limitini geçmemek kaydıyla ek kart çıkarılabilecek. Asıl kart sahibi çıkarılacak ek kart limitini de belirleyecek. Ek kart sahibi, asıl kart sahibinin yaptığı harcamalardan sorumlu tutulamayacak.

• Her yerde kredi kartı pazarlaması yapılamayacak.

• Asgari ödeme tutarında üst üste üç defa rakamın altına düşülmesi halinde ya da yılda dört defa asgari ödemenin eksik yapılması halinde, bir ay süre tanınacak. Bu süreçte gerekli ödeme yapılmazsa, sistemdeki tüm kredi kartları iptal edilecek. Bu kullanıcılara iki yıl boyunca yeni kredi kartı verilmeyecek.

• İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıklardan kart hamili sorumlu olmayacak.

• Bileşik faiz uygulamasına son verilecek. Temerrüt hali de dahil olmak üzere kart uygulanmasından doğan borçlara bileşik faiz uygulanamayacak.

• Kredi kartını kaybettiği veya çaldırdığını bildirerek, gerçeğe aykırı beyanla kartı bizzat kullanan veya kullandıranlar, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Kredi kartı sözleşmesinde sahtecilik yapanlar da 1 ila 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak.

• Aylık gelirini belgelendirmesinde güçlük olan serbest çalışanların kredi kartı limiti 500 YTL ile sınırlanacak.

 

Bilgin: "Amaç müdahale değil"

Kredi kartlarındaki düzenlemeleri anlatmak amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, tasarı ile milli gelirin dörtte birine ulaşan banka ve kredi kartlarının kullanımına ilişkin usul ve esasları düzenlemek istediklerini dile getirdi. Bankalar açısından irrasyonel bir rekabet alanının ortaya çıktığını ifade eden Bilgin, "Biz kredi kartlarının önemini biliyoruz. Önleme, yol kesme gibi bir niyetimiz kesinlikle yok. Ancak artan şikayetler, mevzuat boşluğu, kartların takibe intikal oranı ve tüm toplumu ilgilendiren sosyal boyutu nedeniyle düzenleme yapma gereği duyduk. Amacımız sisteme müdahale değil, standart getirmek" dedi.

Kredi kartlarının doğru kullanılmaması yüzünden intihar ve boşanmaların arttığını söyleyen Bilgin, neden bu düzenlemeye gerek duyulduğunu anlatırken, kredi kartlarının doğru kullanılmamasının sosyal sorunlara yol açtığını, intihar ve boşanmaların arttığını belirterek, başta bu iki sorun olmak üzere kredi kartları konusunda aldıkları sayısız mektubun, bu taslağı doğurduğunu anlattı. Bilgin, taslağı hazırlarken, amme hizmeti yaptıklarını ve bankalar ile müşteriler arasındaki ‘bıçak sırtı dengesini’ kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bilgin, aslında bir ödeme aracı olan kredi kartının bu işlevinin unutulduğu ve Türkiye’de ‘hayatı idame ettirme’ aracı olarak kullanıldığını belirterek, uyarıda bulundu.

Tevfik Bilgin, ‘taksitli’ kartlarla veya ‘kredi kartlarına taksit’ uygulamasıyla ilgili yapılan işlemlerin söz konusu kanun kapsamında olmadığını vurgularken, ‘Bunlar esnekliği bozar. Bu konulardaki alt düzenlemeler ilk olarak bankalar kendi aralarında, yapamıyorlarsa BDDK tarafından yapılacaktır’ dedi. Gıda ve akaryakıtta taksitlendirmeyi doğru bulmadığını dile getiren Bilgin, taksit sürelerini de eleştirdi.

Kredi Kartı Tasarısı’na göre bankalar artık sokakta kredi kartı dağıtamayacak, kredi kartları limitine kısıtlamalar getirilecek.

Limit, gelirin 3 katını aşmayacak.TESKOMB©2004