TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

EYLÜL
2006
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** Türkiye'den ve dünyadan kısa kısa...
** Ramazan'da TESKOMB'un İftar Konukları
** Ramazan'da TESKOMB Halk Bankasının İftar Konuğuydu
** TESKOMB AK Parti Milletvekillerini Ağırladı
** TESKOMB Yozgatlı Dernekler Federasyonu ve Ankara Bölge Birliğini Ağırladı
** TESKOMB Genel Başkanı A.Kadir AKGÜL Kırşehir'de AHİLİK KAFTANI giydi
** Makale / Zülfikar Doğan : Allah'ın askerleri ile devirden devire
** EKONOMİ / Yabancı Yatırımcıdan Türkiye'ye ilgi
** Makale / Veli Özdemir : Siyasetin süpriz gündemi TEZKERE
** Gündem / Gazilerimizi Şükranla Anıyoruz
** Makale / Salih Çetinkaya : Gaziler Günü
** Gündem / RAMAZAN
** Makale / Hakan Yüksek : Esnaf sanatkar ve KOBİ'ler açısından BASEL-2 uygulamaları
** Makale / Adnan Akgünel : 5 Yıldızlı Dram 30 Dolara her şey dahil!
** Gündem / 11 Eylülün Ardından
** Makale / Metin Özkan : Buradan Bakınca
** Esnaf Köşesi / Bir Baston Ustası : Tuncay Usta
** Gazi / Fatih'in Çeşm-i Cihanı AMASRA
** Nostalji / Gülsemin Şahin : Limoncu Dede
** Esnaf Hikayeleri / Fehmi Çalmuk : Oğlum Baba!
** Eğlence / Değişen Sizin Kalbiniz
** Pratik Bilgiler / Usülsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
** Sağlık / İlk Yardım Hayat Kurtarır
** Basında TESKOMB
** Atatürk Köşesi
** Şiir / Hüseyin Akpınar : Unutma

EKONOMİ 

YABANCI YATIRIMCILARDAN TÜRKİYE’YE İLGİ

 

Türkiye, son yıllarda yakaladığı istikrarlı ekonomisi ve olumlu aşamalar kaydettiği Avrupa Birliği süreci ile yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Yatırımcıların en büyük  gözdesi ise bankalar... Son dönemde yabancıların özellikle bankacılık sektörüne yaptığı yatırımlar dikkat çekiyor.

 

2001 krizi ile büyük darbe alan Türk ekonomisi, kısa süre içinde toparlandı ve sıkı ekonomi politikaları ile istikrarlı bir ekonomiye kavuştu. Krizin ardından çabuk toparlanan sektörlerden bir tanesi de bankacılık sektörü. Öyle ki bankacılık sektöründe yakalanan başarı kısa süre içerisinde yabancı yatırımcıların ilgisini Türkiye'ye çekti. Yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen bankacılık sektöründe son iki yılda toplam 11 satış ve hisse devri gerçekleştirildi. Yabancılara yapılan bu satışların toplamı 14 milyar dolara dayandı.

Bankacılık sektöründe yabancıların payının giderek artıyor olması pek çok ekonomist ve siyasetçi tarafından olumlu karşılanıyor olsa da bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Türk ekonomisinin kalkınma ve sanayileşmesinin simgesi olan ve çiftçiye, köylüye, esnafa hizmet veren kamu bankalarını özelleştirme çalışmaları Türk ekonomisinin ve milli çıkarların geleceği açısından bazı kaygılar yaratıyor. Türkiye'deki bankaların yabancı finans gruplarına satılmasının ardından yüzde 20'yi bulan yabancı payı, Halkbank ve Vakıflar Bankası ile birlikte gündemdeki diğer bankaların da yabancılara satılması halinde yüzde 30'a yükselecek.

 

Halkbank KOBİ'lere kredi vermeye devam edecek

Ziraat Bankası'nın 2007 yılında blok satış yöntemi ile Vakıfbank'ın ise 2006 sonuna kadar satılabileceği konuşulurken,  Halk Bankası'nın özelleştirilme süreci başladı. Halk Bankası ile Türkiye, tarihinde ilk kez bir kamu bankası özelleştirmesine şahit olacak. Türkiye'nin en büyük altıncı bankası Halkbank, 2007 yılı içinde blok satış yöntemi ile satılacak. Bankanın özelleştirilmesinde en önemli tartışma konularından birisi olan esnaf, sanatkar ve KOBİ'lere yönelik tutumun ne olacağı konusu da çözüme kavuştu. Banka özelleştirme sonrasında da KOBİ'lere uygun koşullarla kredi vermeye bir süre daha devam edecek. Bunun için hazırlanan kanun teklifi plan bütçe komisyonunun gündemine alındı. Kredi süresini Bakanlar Kurulu belirleyecek. Ancak teklifte süre 5 yıl olarak yer aldı. Bu gelişmeden sonra ihale ilanının verilmesi bekleniyor.

Muhtemel yatırımcılarla bir araya gelen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yöntem konusundaki tavrını da netleştirdi. Özelleştirme Yüksek Kurulu kararında yer alan yüzde 99.9'luk kamu hisselerinin blok satışı planlanıyor. Halkbank ile ilgilenen ve bilgi alan bankalar arasında İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Belçika-Hollanda ortaklı Fortis Bank, Garanti Bankası ile National Bank of Kuwait de yer alıyor.

 

Son iki yılda gerçekleştirilen satışlar

2001 yılında yaşanan krizin ardından dünyanın en büyük bankacılık gruplarından HSBC Bank'ın Demirbank'ı almasıyla başlayan süreç, özellikle son iki yılda çok hızlandı. Dışbank Fortis'e, Finansbank Yunan Ulusal Bankası'na (NBG), Denizbank Dexia'ya, Yapı ve Kredi Bankası Koç Unicredito ortaklığına, Tekfenbank Eurobank'a, MNG Bank Arab Bank'a satılırken, Garanti Bankası, Şekerbank ve son olarak Akbank'ta ise yabancılara hisse satışı gerçekleştirildi.

Son iki yılda gerçekleştirilen satışlar ve ortaklıklar şöyle:

BNP Paribas, TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50 hissesini 216.8 milyon dolara satın aldı.

Yapı ve Kredi Bankası'nın TMSF'ye ait yüzde 57.4 hissesi, Koçbank'a 1 milyar 182 milyon euroya satıldı

Dışbank'ın yüzde 89.34'ünü temsil eden hisseleri, 880 milyon 25 bin euroya Fortis'e satıldı.

GE Consumer Finance, 1 milyar 555 milyon dolara Garanti'nin hisse senetlerinin yüzde 25.5'ini satın aldı.

İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim, C Bank'ın yüzde 58'ini 113 milyon dolara aldı.

Finansbank'ın çoğunluk hissesi 2 milyar 291 milyon euroya Yunan Ulusal Bankası'na (NBG) satıldı.

Tekfenbank, hisselerinin yüzde 70'ini Yunanistan'ın önde gelen bankalarından EFG Eurobank'a sattı

Denizbank'ın yüzde 75 hissesi, 2.44 milyar dolara Dexia'ya satıldı.

Şekerbank'ın yüzde 33.98 hissesi, Kazak Bank Turan Alem Group'a 424 milyon 733 bin YTL karşılığında satıldı.

MNG Bank'ın yüzde 91 hissesi, Lübranlı Hariri Ailesi'ne ait BankMed ve ailenin yüzde 15 oranında ortak olduğu Arab Bank'a satıldı

Akbank'ın yüzde 20 hissesi, 3.1 milyar dolar karşılığında Citigroup'a satıldı

Satış görüşmeleri devam eden Alternatifbank ve Oyakbank'ta da satışın gerçekleşmesi durumunda bu rakamın 15 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.Türkiye yabancı yatırımcı miktarında 22'nci

Türkiye, çektiği yabancı yatırımcı miktarı ile de yükselişe geçti. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü'nün (UNCTAD) raporuna göre, Türkiye geçen yıl çektiği 9.7 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım miktarıyla dünyada 35'inci sıradan 22'nci sıraya yükseldi. Yatırımları çeken ilk 10 ülke          sıralamasında İngiltere 164,5 milyar dolar ile ilk sırada yer aldı. İngiltere'yi ABD, Çin, Fransa, Hollanda, Hong Kong, Kanada, Almanya, Belçika ve İspanya izledi. 2005 yılında 9.7 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye çeken Türkiye, 22'nci sırada yer aldı. Türkiye bir önceki yıl 35'inci sırada yer alıyordu. En çok doğrudan yabancı yatırım yapan ülkeler sıralamasında Hollanda 119,5 milyar dolarla ilk sırada gelirken, bu ülkeyi Fransa, İngiltere, Japonya izledi. Rapora göre gelişmekte olan ülkeler arasında yurt dışında yatırım yapan ülke sayısında artış gözlendi. Bu ülkeler Arjantin, Şili, Hindistan, Türkiye ve Malezya olarak sıralandı.

İlk 100 çok uluslu şirketin en çok tercih ettiği yatırım noktaları endeksine göre, ilk sırayı ABD aldı. ABD'yi İngiltere, Hollanda, Almanya ve Fransa izledi. Türkiye ise 32. sırada yer alıyor.

 

TESKOMB©2004