TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

EYLÜL
2006
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** Türkiye'den ve dünyadan kısa kısa...
** Ramazan'da TESKOMB'un İftar Konukları
** Ramazan'da TESKOMB Halk Bankasının İftar Konuğuydu
** TESKOMB AK Parti Milletvekillerini Ağırladı
** TESKOMB Yozgatlı Dernekler Federasyonu ve Ankara Bölge Birliğini Ağırladı
** TESKOMB Genel Başkanı A.Kadir AKGÜL Kırşehir'de AHİLİK KAFTANI giydi
** Makale / Zülfikar Doğan : Allah'ın askerleri ile devirden devire
** EKONOMİ / Yabancı Yatırımcıdan Türkiye'ye ilgi
** Makale / Veli Özdemir : Siyasetin süpriz gündemi TEZKERE
** Gündem / Gazilerimizi Şükranla Anıyoruz
** Makale / Salih Çetinkaya : Gaziler Günü
** Gündem / RAMAZAN
** Makale / Hakan Yüksek : Esnaf sanatkar ve KOBİ'ler açısından BASEL-2 uygulamaları
** Makale / Adnan Akgünel : 5 Yıldızlı Dram 30 Dolara her şey dahil!
** Gündem / 11 Eylülün Ardından
** Makale / Metin Özkan : Buradan Bakınca
** Esnaf Köşesi / Bir Baston Ustası : Tuncay Usta
** Gazi / Fatih'in Çeşm-i Cihanı AMASRA
** Nostalji / Gülsemin Şahin : Limoncu Dede
** Esnaf Hikayeleri / Fehmi Çalmuk : Oğlum Baba!
** Eğlence / Değişen Sizin Kalbiniz
** Pratik Bilgiler / Usülsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
** Sağlık / İlk Yardım Hayat Kurtarır
** Basında TESKOMB
** Atatürk Köşesi
** Şiir / Hüseyin Akpınar : Unutma

MAKALESalih Çetinkaya
Emekli Tümgeneral

 

GAZİLER GÜNÜ

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisince Mareşal rütbesi ve Gazi unvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü, yayınlanan mesaj ve yapılan duygu dolu etkinliklerle anıldı.

Değerli okurlarımız, Kurtuluş Savaşı öncesi “Her Yunan taarruzu karşısında bu taarruzu direnerek ve uygun hareketler yaparak durdurup etkisiz bırakmak ve yeni orduyu kurmak için zaman kazanmak” düşüncesini benimseyen komuta kademesi, İkinci İnönü Muharebesi'nden 3 ay sonra, 10 Temmuz 1921'de, Yunan ordusunun cephede genel taarruza geçme girişimi nedeniyle, düşmanla arayı açmak, orduyu derleyip toplamak ve güçlendirmek için Sakarya'nın doğusuna çekilerek, Yunan taarruzunu durdurmak ve karşı taarruz için hazırlıklara başladı.

Türk Ordusunun Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilmesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi ve kamuoyunda beliren yanlış anlamaları, duyulan huzursuzluk ve endişeleri önlemek için Meclis tarafından kendisine Başkomutanlık önerilen Ulu Önder, bu görevi kabul etti ve savaşı bizzat yönetmek üzere  cepheye gitti.

23 Ağustos 1921'de taarruza geçen Yunan ordusunun ilerlemesi üzerine “Savunma hattı yoktur, savunma sathı vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı       vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz” dediği ünlü söylevi, azmin ve direnişin sembolü oldu.

Kaza sonucu sol kaburga kemiklerinden birinin kırılmış olmasına rağmen muharebe safları arasında bizzat muharebeye katılarak 22 gün, 22 gece aralıksız devam eden, 13 Eylül 1921'de Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan büyük ve kanlı Sakarya Meydan Muharebesi'ni yönetti.

Savaşın sonuna kadar da askeri bir rütbesi yoktu…

Zaferden hemen sonra 19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi, vatanı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan evladına Mareşal rütbesi ve Gazilik unvanı verdi.

Gazilerimizi anma günü olarak kabul edilen 19 Eylül Gaziler günü münasebetiyle yayınlanan mesajlarında, Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer, Sakarya Zaferi'nin ardından TBMM'ce Atatürk'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanının verilmesinin, Türk ulusunun onun kişiliğinde tüm şehitlerine ve gazilerine duyduğu saygının ve gönül borcunun bir anlatımı olduğunu söyledi.

Başbakan Sayın Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek gazilerle sohbet etti. Basına kapalı yapılan ziyarette, gazilere daha önce verdiği söz kapsamında özel yapılmış bir otobüs hediye etti ve gazilerin gönlünü aldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Yaşar Büyükanıt da “Bugün millet olarak, birlik ve beraberlik içinde bağımsız ve hür olarak yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilere borçlu olduğumuzun bilinci içerisindeyiz. Bize emanet ettiğiniz bu kutsal vatan topraklarını, sizlerden aldığımız güç, sarsılmaz azim, irade ve görev heyecanı ile sonsuza kadar koruyup, gelecek nesillere aldığımız gibi teslim edeceğimizden hiç endişeniz olmasın” dedi.

Bu özel günde başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olanları da minnet ve şükranla anıyoruz.

 

TESKOMB©2004