TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

EYLÜL
2006
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** Türkiye'den ve dünyadan kısa kısa...
** Ramazan'da TESKOMB'un İftar Konukları
** Ramazan'da TESKOMB Halk Bankasının İftar Konuğuydu
** TESKOMB AK Parti Milletvekillerini Ağırladı
** TESKOMB Yozgatlı Dernekler Federasyonu ve Ankara Bölge Birliğini Ağırladı
** TESKOMB Genel Başkanı A.Kadir AKGÜL Kırşehir'de AHİLİK KAFTANI giydi
** Makale / Zülfikar Doğan : Allah'ın askerleri ile devirden devire
** EKONOMİ / Yabancı Yatırımcıdan Türkiye'ye ilgi
** Makale / Veli Özdemir : Siyasetin süpriz gündemi TEZKERE
** Gündem / Gazilerimizi Şükranla Anıyoruz
** Makale / Salih Çetinkaya : Gaziler Günü
** Gündem / RAMAZAN
** Makale / Hakan Yüksek : Esnaf sanatkar ve KOBİ'ler açısından BASEL-2 uygulamaları
** Makale / Adnan Akgünel : 5 Yıldızlı Dram 30 Dolara her şey dahil!
** Gündem / 11 Eylülün Ardından
** Makale / Metin Özkan : Buradan Bakınca
** Esnaf Köşesi / Bir Baston Ustası : Tuncay Usta
** Gazi / Fatih'in Çeşm-i Cihanı AMASRA
** Nostalji / Gülsemin Şahin : Limoncu Dede
** Esnaf Hikayeleri / Fehmi Çalmuk : Oğlum Baba!
** Eğlence / Değişen Sizin Kalbiniz
** Pratik Bilgiler / Usülsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
** Sağlık / İlk Yardım Hayat Kurtarır
** Basında TESKOMB
** Atatürk Köşesi
** Şiir / Hüseyin Akpınar : Unutma

BAŞYAZI


 

RAMAZAN AYINIZ MÜBAREK OLSUNElinizi taşın altına koymazsanız, ne taşı oynatabilmeniz ne de yerinden kaldırabilmeniz mümkün olur. Biz TESKOMB olarak, elimizi taşın altına koymaktan imtina etmedik. Sizlerin de şahitliğinizde sözlerimizi bir bir yerine getirdik.

 11 ayın sultanı Ramazan ayına ulaştık. Öncelikle bu mübarek ayı sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve huzur içinde geçirmenizi dilerim.

İyi huylu, güzel ahlaklı, cömert, ikram seven, doğrudan ve doğruluktan ayrılmayan anlamlarını bünyesinde taşıyan Ahi kardeşlerimizin, tüm esnaf ve sanatkarlarımızın bu mübarek ayda gönül yandaşlığını her anlamda bizimle birlikte hissettiğimizi de ayrıca belirtmek isterim.

TESKOMB'un, bu duygu ve düşüncelerle beslenen bir garanti kuruluşu olduğu ve özünde Ahilik kültürünün bir parçası bulunduğunu da hepimiz biliyoruz. İşte bu kültürün bir simgesi olarak bu Ramazan ayında da Ahi soframızı dostlarımıza açtık, bu mübarek Ramazan ayını da sevdiklerimizle aynı sofrayı paylaşmanın huzuru ile yaşadık. BDDK Başkanımız Sayın Tevfik Bilgin, Halk Bankası Genel Müdürümüz Sayın Hüseyin Aydın ve mesai arkadaşları, AKP millet vekillerimiz Sayın Faruk Çelik, Sayın Agah Kafkas ve bu konuklarımızın yanı sıra bizimle kader arkadaşlığı yapan sivil toplum örgütlerinin değerli yöneticileri, değerli mesai arkadaşlarım Bölge ve Kooperatif başkanlarımızla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık. Umuyoruz daha nice Ramazanlarda bu mutluluğu yaşamak bizlere nasip olur.

TESKOMB kalıcı, ilkeli ve belirleyici olmak zorunda olan politikalarını 2003 yılı başından itibaren ortaya koymuş, belirlediği hedefler için öncelikle sürdürülebilir bir finansman kaynağını oluşturularak, destek ve teşviklerle ülkemiz esnaf ve sanatkarını Avrupa Birliği ülkelerindeki meslektaşlarının rekabetine hazır hale getirmeye özen göstermiştir.

Amacımız ve nihai hedefimiz ise; Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimize kayıtlı esnaf ve sanatkarlarımızı TESKOMB çatısı ile Kredi Kooperatifçiliğine dönüştürmektir.

Bir ışığın gölgesine sığınarak bir ömrü tamamlamak mümkün iken, TESKOMB ışığı elleriyle yakalayıp en yukarıya taşımanın gururu ile esnaf ve sanatkara hizmeti şiar edinmiştir.

Elinizi taşın altına koymazsanız, ne taşı oynatabilmeniz ne de yerinden kaldırabilmeniz mümkün olur. Biz TESKOMB olarak, elimizi taşın altına koymaktan imtina etmedik. Sizlerin de şahitliğinizde sözlerimizi bir bir yerine getirdik.

 Esnaf ve sanatkarlarımızın ekonomi içinde bir güç, vazgeçilmez bir unsur ve Ahi Evran Hazretlerinin öğretisi ile denge unsuru olma yolundaki kararlılığımız, bundan böyle de hiç eksilmeden devam edecektir.

Daha önce söyledik, şimdi de tekrar ediyoruz, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Her sözümüzün arkasındayız. Ahilikle doğrudan alakalı din ve ahlak kurallarına bağlı siz değerli mesai arkadaşlarımla birlikte güç ve gönül birlikteliğimiz her zaman devam edecektir. Yeni atılımlarımızı sizden aldığımız güçle gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Bu mübarek Ramazan ayında da bu temennilerimiz bakidir. Mübarek Ramazan ayının milletimize, tüm İslam alemine ve siz değerli mesai arkadaşlarıma hayırlar getirmesini yüce Allah'tan niyaz ederim.

A.Kadir AKGÜL
TESKOMB Genel Başkanı
TESKOMB©2004