TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

EYLÜL
2006
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** Türkiye'den ve dünyadan kısa kısa...
** Ramazan'da TESKOMB'un İftar Konukları
** Ramazan'da TESKOMB Halk Bankasının İftar Konuğuydu
** TESKOMB AK Parti Milletvekillerini Ağırladı
** TESKOMB Yozgatlı Dernekler Federasyonu ve Ankara Bölge Birliğini Ağırladı
** TESKOMB Genel Başkanı A.Kadir AKGÜL Kırşehir'de AHİLİK KAFTANI giydi
** Makale / Zülfikar Doğan : Allah'ın askerleri ile devirden devire
** EKONOMİ / Yabancı Yatırımcıdan Türkiye'ye ilgi
** Makale / Veli Özdemir : Siyasetin süpriz gündemi TEZKERE
** Gündem / Gazilerimizi Şükranla Anıyoruz
** Makale / Salih Çetinkaya : Gaziler Günü
** Gündem / RAMAZAN
** Makale / Hakan Yüksek : Esnaf sanatkar ve KOBİ'ler açısından BASEL-2 uygulamaları
** Makale / Adnan Akgünel : 5 Yıldızlı Dram 30 Dolara her şey dahil!
** Gündem / 11 Eylülün Ardından
** Makale / Metin Özkan : Buradan Bakınca
** Esnaf Köşesi / Bir Baston Ustası : Tuncay Usta
** Gazi / Fatih'in Çeşm-i Cihanı AMASRA
** Nostalji / Gülsemin Şahin : Limoncu Dede
** Esnaf Hikayeleri / Fehmi Çalmuk : Oğlum Baba!
** Eğlence / Değişen Sizin Kalbiniz
** Pratik Bilgiler / Usülsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
** Sağlık / İlk Yardım Hayat Kurtarır
** Basında TESKOMB
** Atatürk Köşesi
** Şiir / Hüseyin Akpınar : Unutma

Kısa Kısa...MECLİS LÜBNAN’A ASKER GÖNDERMEYE “EVET” DEDİ

Lübnan'a asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda, kabul edildi. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, AK Parti ve CHP milletvekillerinin verdiği iki ayrı önergeyle oylamanın açık yapılması istendi. 533 milletvekilinin katıldığı açık oylamada, tezkereye, 340 evet, 192 ret oyu verildi, 1 milletvekili de çekimser kaldı.

Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili tezkere 4 Eylül günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek oylandı. 533 milletvekilinin katıldığı açık oylama sonucunda, Lübnan'a asker gönderilmesine 340 milletvekilinin oyuyla onay verildi. Ret oyu kullanan 192 milletvekiline 6 AKP'li milletvekili de katıldı. Tek çekimser oy da yine AKP'li milletvekilinden geldi.

Lübnan'a asker gönderme tezkeresi; “Kapsamı, gereği, zamanı ve süresi hükümetçe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Lübnan'a gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasını” öngörüyor. Süresi bir yıl olarak belirlenen tezkere, asker sayısı içermiyor. Tezkerede Türkiye'nin katkıları, “Doğu Akdeniz'de devriye görevi yapacak deniz görev gücü için yeterli kuvvet tahsisi, dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlanması, Lübnan ordusunun eğitimi ve Türkiye'nin yürüteceği insani yardım çalışmalarının güvenliğini sağlayacak kuvvet” olarak sıralanıyor. Tezkere, Türk askerinin çizilen bu görev tanımı dışında hiçbir görevde kullanılmayacağı taahhüdünü de içeriyor.

 

DERS ZİLİ ÇALDI

18 Eylül itibariyle yaklaşık 14 milyon öğrenci ve 595 bin öğretmen için ders zili çaldı. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak okula yeni başlayan öğrenciler için 11-15 Eylül arasında uyum programı uygulandı. Okula devam etmenin zorunlu olmadığı uyum haftasında tüm okullarda ilk gün, açılışlar yapılarak okul personeli, veliler ve öğrencilerle tanıştı. Sonraki günlerde de öğrencilere davranış kuralları konusunda bilgi verildi. Açılıştan önce, öğretmenlerin adıyla hitap etmesi için tüm öğrencilere isimlerinin yazılı olduğu kartlar takıldı.

Halen 14 milyon öğrencinin eğitim gördüğü ilk ve orta öğretim kurumlarına bu yıl ilk kez kayıt yaptıracak yaklaşık 1,5 milyon öğrenci ile öğrenci sayısının 15 milyonu aşacağı belirtildi.

2006-2007 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi 26 ocak 2007 tarihinde sona erecek, ikinci dönem ise 12 şubat 2007 pazartesi günü başlayacak. 2006-2007 eğitim-öğretim yılı 19 Haziran 2007'de sona erecek.

 

SÜMERBANK TARİHE KARIŞIYOR

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından başlatılan sanayileşme hamlesinin sembol isimlerinden biri olan Sümerbank, Ankara Ulus'taki tek açık mağazasını da kapatıyor. Ankara'daki son mağazada stoklardaki son ürünler satılıyor.

Sümerbank özelleştirme kapsamına alındığı 1987 yılına kadar yerli sanayinin simge isimlerinden biri oldu. 1933 yılında kurulan Sümerbank'ın temel hedefi ülkenin yer üstü kaynaklarını değerlendirmekti. Atatürk Merinos tesisinin açılışını bizzat yaparak Sümerbank'a ve sanayileşmeye verdiği önemi ortaya koymuştu.

 

MEMUR 4+4

Memur sendikaları ile uzun süren pazarlıkların ardından hükümet, memur maaşlarına 2007 yılı için yapılacak artışı, alt derece memurlar için yüzde 4 + 4, diğerleri için yüzde 3 + 3 olarak belirledi. Bakanlar Kurulu'nun belirlediği 2007 yılına ilişkin memur maaş zammının hesabında, yılın ilk ve ikinci 6 aylık dönemlerine ilişkin yüzde 2,32'lik enflasyon farkları da dikkate alındı. Zam hesabı sırasında, maaşlara önce 2006'nın ilk 6 aylık dönemi için ortaya çıkan yüzde 2.32'lik enflasyon farkı eklendi. 2006 yılının ilk ve ikinci yarılarına ilişkin yüzde 2.32'lik zamların üzerine, Ocak ayında yüzde 3 ile 4 arasında değişen yeni yıl zammı ilave edilecek.

 

9 AYLIK BÜTÇE AÇIĞI 1.4 MİLYAR DOLAR

Maliye Bakanlığı, Eylül ayında bütçe açığının 1.9 milyar YTL, faiz dışı fazlanın 1.6 milyar YTL olduğunu açıkladı. Ocak-Eylül döneminde ise bütçe açığı 1.4 milyar YTL, faiz dışı fazla da 36.2 milyar YTL olarak gerçekleşti. Yılın 9 ayında, bütçe       gelirleri 128 milyar YTL, bütçe giderleri ise 129.4 milyar YTL oldu. Bu dönemde, 102 milyar YTL vergi toplandı. Bunun yanı sıra Gümrük Müsteşarlığı'nın geçici dış ticaret verilerine göre, bu yılın Ocak-Eylül döneminde, 61 milyar 141 milyon dolarlık ihracata karşılık, 100 milyar 794 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Yüzde 7 istatistiki hata içeren, banknot, geçici ithalat-ihracat bilgilerinin dahil edilmediği verilere göre, 9 ayda 39 milyar 653 milyon dolar dış ticaret açığı verilirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 60.66 oldu. Söz konusu verilere göre, 9 ayda, ihracat yüzde 14.84, ithalat yüzde 16.85 arttı.

 

KÜRESEL ISINMANIN YENİ TEHDİDİ ÇEVRE GÖÇLERİ

Küresel ısınmanın dünyamız üzerinde oluşturduğu tehdit sürüyor. Uzmanlara göre kapımızdaki yeni sorun, çevre göçmenleri...

Yapılan araştırmalara göre seller, kuraklık, çölleşme ve fırtınalar nedeniyle yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalacakların sayısı 2050'de 150 milyona ulaşacak. Siyasi göçmenlerin sayısının yaklaşık 22 milyon olduğu belirtilirken, küresel ısınmanın neden olduğu felaketler nedeniyle yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalanların sayısının 25 milyona ulaştığına dikkat çekiliyor. Sadece 2001 yılında, sel, kuraklık , fırtına gibi çevre felaketlerinden etkilenenlerin sayısının 170 milyon olduğu da bir başka çarpıcı sonuç. Uzmanlar küresel ısınmanın artan etkisi göz önünde bulundurulursa 2050 yılına gelindiğinde dünyada yaklaşık 150 milyon çevre göçmeni olacağını tahmin ediyor. Yapılan araştırmalara göre küresel ısınmanın etkisiyle eriyen buzullar deniz seviyesinin yükselmesine neden olacak ve en az beş küçük ada devleti yok olacak.

Küresel ısınmanın en önemli nedeni olan sera gazının oluşumunu ise en fazla gelişmiş ülkelerdeki aşırı karbondioksit kullanımı tetikliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya gibi Kyoto Sözleşmesi'ni imzalamayan gelişmiş ülkelerin neden olduğu bu sorunun bedelini gelişmekte olan ülkelerin ödediğini belirten uzmanlar derhal acil önlemler alınması gerektiğine dikkat çekiyor.
TESKOMB©2004