TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

EYLÜL
2006
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** Türkiye'den ve dünyadan kısa kısa...
** Ramazan'da TESKOMB'un İftar Konukları
** Ramazan'da TESKOMB Halk Bankasının İftar Konuğuydu
** TESKOMB AK Parti Milletvekillerini Ağırladı
** TESKOMB Yozgatlı Dernekler Federasyonu ve Ankara Bölge Birliğini Ağırladı
** TESKOMB Genel Başkanı A.Kadir AKGÜL Kırşehir'de AHİLİK KAFTANI giydi
** Makale / Zülfikar Doğan : Allah'ın askerleri ile devirden devire
** EKONOMİ / Yabancı Yatırımcıdan Türkiye'ye ilgi
** Makale / Veli Özdemir : Siyasetin süpriz gündemi TEZKERE
** Gündem / Gazilerimizi Şükranla Anıyoruz
** Makale / Salih Çetinkaya : Gaziler Günü
** Gündem / RAMAZAN
** Makale / Hakan Yüksek : Esnaf sanatkar ve KOBİ'ler açısından BASEL-2 uygulamaları
** Makale / Adnan Akgünel : 5 Yıldızlı Dram 30 Dolara her şey dahil!
** Gündem / 11 Eylülün Ardından
** Makale / Metin Özkan : Buradan Bakınca
** Esnaf Köşesi / Bir Baston Ustası : Tuncay Usta
** Gazi / Fatih'in Çeşm-i Cihanı AMASRA
** Nostalji / Gülsemin Şahin : Limoncu Dede
** Esnaf Hikayeleri / Fehmi Çalmuk : Oğlum Baba!
** Eğlence / Değişen Sizin Kalbiniz
** Pratik Bilgiler / Usülsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
** Sağlık / İlk Yardım Hayat Kurtarır
** Basında TESKOMB
** Atatürk Köşesi
** Şiir / Hüseyin Akpınar : Unutma

AHİ SOFRASITESKOMB KONUKLARINI  AHİ SOFRASINDA BİR ARAYA GETİRDİ

TESKOMB, Merkez Binasında verdiği iftar yemeği ile BDDK ve Halk Bankası yöneticileri ile Sanayi Bakanlığından üst düzey bürokratları ağırladı. İftar yemeğinde ayrıca KOSGEB ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği'nden konuklar da yer aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci, KOSGEB ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği yöneticileri, Bölge ve Kooperatif Başkanları, TESKOMB'un iftar yemeğinde bir araya gelen isimler oldu. Sıcak ve samimi bir ortamda geçen iftar yemeğinde konuklar önemli gündem maddelerini de değerlendirme imkanı buldular. Yemekte bir konuşma yapan TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir Akgül, “TESKOMB çatısı altında bizlere eşlik eden tüm dostlarımızla bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” diyerek tüm konukları selamladı. Akgül, “Bugün aramızda hangi mevkide görev yaparsa yapsın her zaman yanımızda olan ve bizlere destek veren Sayın Tevfik Bilgin, yine her zaman bizlere destek veren Halk Bankamızın değerli Genel Müdürü Hüseyin Aydın, KOSGEB'den ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğinden değerli arkadaşlarımız var. Ülkemizin dört bir yanında hizmet veren Bölge Birlik ve Kooperatif Başkanlarımız da aramızda. Sayın Sanayi Bakanımız da yemeğimize davetliydi ancak Başbakanımızın rahatsızlığı dolayısıyla katılamadılar. Ancak kendilerinin en içten duygularıyla yanımızda olduğunu biliyoruz” dedi. Akgül “Bugün burada asıl ev sahibi Halkbankası, BDDK ve Sanayi Bakanlığımız. Çünkü TESKOMB'un ve esnaf sanatkarımızın en  büyük destekçisi bu kurumlar. Buradan bir kez daha hepsine teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Akgül'ün ardından Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de kısa birer konuşma yaptılar. Aydın “Halk Bankası ve esnaf her zaman iç içe olmuştur. Bildiğiniz gibi şimdi yeni bir sürece giriyoruz. Bu süreçte en çok merak edilen konu da Bankamız ve esnafımız arasındaki ilişkinin ne olacağı. Kimse merak etmesin esnaf ve Halk Bankası daha uzun süre bir arada olacak. Bundan hep mutluluk duyduk ve duyacağız” dedi.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ise TESKOMB'la uzun süre iç içe olduklarını ve bu süre içerisinde Genel Başkan Akgül'le ve teşkilatla aralarında sıkı bir dostluk oluştuğunu söyleyerek, “Aramızdaki sevgi, saygı ve güvene dayalı bu dostluk ilişkisi ölene kadar sürecek” dedi. Bilgin, Halk Bankası'nın özelleştirilmesi ile ilgili “Esnafsız Halk Bankası olmaz” değerlendirmesinde bulundu. Yemekte TES-VAK Genel Başkanı Fehmi Genç de dua okudu.

 

Halkbankası esnaf ilişkisi devam edecek”

Yemekten sonra gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Akgül, Bilgin ve Aydın önemli açıklamalarda bulundular. Türk bankacılık sisteminde yabancı payına ilişkin soruları yanıtlayan BDDK Başkanı Bilgin, “Artık ekonomik güvenlik kavramının tartışılması, en azından literatürün ve diğer dünya örneklerinin tartışılmasının yerinde olduğunu düşünüyorum. Bu benim kendi görüşüm” dedi. Sektörde yabancı payına yönelik bir sınır olmadığına dikkat çeken  Bilgin, “Aslında diğer ülkelerde de yok. Ama bazı ülkelerde bu oran yükselmiyor, bunlar değerlendirilmeli. Ekonomik güvenlik tartışılması gereken bir konu olarak kendini daha belirgin bir şekilde göstermektedir” diye konuştu.

Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise Banka ve esnaf sanatkarın geleceğine yönelik soruları şu şekilde yanıtladı: “Esnaf ve sanatkar ile olan birlikteliğimiz devam edecek. Halk Bankasının adı her zaman olduğu gibi bundan sonra da esnaf ve sanatkar ile anılacak. Bu konuda gerekli adımlar da atıldı zaten. Banka özelleştirileceği zaman da esnaf ve sanatkara sübvansiyonlu kredi vermeye devam edecek.” 

Medyada zaman zaman Halk Bankasının KOBİ'lere de sübvansiyonlu kredi kullandırdığına yönelik yanlış haberlerin çıktığına dikkat çeken Aydın, “Halk Bankasının sübvansiyonlu bir kredisi var, o da esnaf ve sanatkara kullandırılan kredi. Yani Bankanın sübvansiyonlu KOBİ kredisi yok” dedi.

TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir  Akgül de “Halk Bankası özelleştirmesinde şimdilik alıcıları bekliyoruz. Şu an için konuşmak erken. Konuşursak devletimize ve bankamıza zarar veririz. Sonuçta hepimiz Halk Bankasının ne amaçla kurulduğunu biliyoruz ve bu amacını da devam ettirmesi taraftarıyız. Esnafın hakkının yeneceğini düşünmüyoruz” diye konuştu.

  

 

  TESKOMB©2004