TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2007
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** TOPLANTI "TESKOMB Esnafın Sanayici Olma Yolunu Açıyor"
** TOPLANTI " Akgül: Halkbankasında Pay talebimiz Olacak
** HABER "Esnaf Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor"
** MAKALE " Zülfikar Doğan : Uzun Vadeli ve ipotekli konutla ekonomi canlanacak
** GENEL KURUL " BURSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE "Veli Özdemir : Köşk secimi ve Türkiye'nin yol haritası
** GENEL KURUL " KAYSERİ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " VAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " AYDIN - MUĞLA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " TRAKYA ve MARMARA Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Cengiz Ergen : Cumhurbaşkanlarımız ve Cumhurbaşkanlığı Forsu
** GENEL KURUL " HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GAZİANTEP Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MALATYA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GÜNEY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BALIKESİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ŞANLIURFA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ADIYAMAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BOLU Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Adnan Akgünel : Önceleri *girelim* diyorduk
** MAKALE " Metin Özkan : Nostradamus şimdi yaşasaydı
** NOSTALJİ " Gülsemin Şahin : Gazilerimiz ve Değerlerimiz
** MAKALE " Salih Çetinkaya : Çanakkale Zaferi
** ESNAF HİKAYELERİ " Fehmi Çalmuk : Yılların Ahşap Oymacısıydı. Sakatlanınca...
** BASINDA TESKOMB
** MAKALE " Nuray Başar : Türkiye'de kadın olmak

GENEL KURUL

 

Birlik Başkanı Hünü;
“TESKOMB olarak ilklere imza atıyoruz”

 

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği'nin 2006 yılı 36. Olağan Genel Kurulu, Crowne Plaza'da yapıldı. Birliğe bağlı kooperatiflerin delegelerinin katıldığı genel kurula, genel ve mahalli protokol de yoğun ilgi gösterdi.

Genel Kurula TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir Akgül, TESKOMB Genel Başkan Vekili ve Bursa Bölge Birliği Başkanı Bahri Şarlı, TESKOMB Genel Müdürü Yılmaz Tamer, Genel Müdür Yardımcısı Güler Zincirkıran, eski bakanlardan A. Kenan Tanrıkulu, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcıları Şahap Kavcıoğlu ve İsmet Gergelli, AK Parti İzmir Milletvekilleri Mehmet Tekelioğlu ve Tevfik Ensari, CHP İzmir Milletvekilleri Bülent Baratalı, Türkan Miçooğulları, Yılmaz Kaya ve Erdal Karademir, DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, DYP İl Başkanı Turhan Arınç, MHP İl Başkanı Musavvat Dervişoğlu'nun yanı sıra çok sayıda Birlik ve Oda Başkanları ile birlik delegeleri katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını TESKOMB Genel Başkan Vekili ve Bursa Bölge Birliği Başkanı Bahri Şarlı yaparken, üyeliklere ise TESKOMB Genel Müdürü Yılmaz Tamer, Bornova Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İdris Dinçel, Torbalı Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Latif Pazarcı ve Menemen Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt seçildi.

 

Akgül: “Esnaf kendi göbeğini keser”

Genel Kurulda bir konuşma yapan ve esnafın kendi göbeğini kesecek güçte olduğunu söyleyen TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, “Esnafın önce özeleştiri yapması gerek. Eğer esnafın durumu iyi değilse önce başkanları kendini gözden geçirmeli. Yaşanan sorun varsa bizim de payımız vardır” diye konuştu.

Hipermarket Yasası'nı çıkarmaya hükümetlerin gücünün yetmediğini örneklerle anlatan Akgül, “Şehrin göbeğinde 20 bin dönüm yer vereceksin, sonra da çıkaracağın yasayla 'burada olmaz, git başka yere' diyeceksin. Bu mümkün değil. Bu yasayı çıkarmak çok zor; ancak yasa çıkmasa da hipermarketlerin pazar günleri ve akşam 17.00'den sonra kapatılmaları sağlanabilir” dedi.

Halk Bankası'nın yüzde 25'inin halka arzını değerlendiren Akgül, Türkiye'de yabancıların sermaye paylarının yüzde 20 olduğunu dile getirerek, “Halk Bankası, Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biri; eğer bu bankayı da özelleştirirseler yüzde 20 olan yabancı sermaye oranı, yüzde 40'lara çıkacak. Türkiye'de bu kuruluşu alacak yerli sermaye olmadığına göre bunu yabancılar alacak. Halk Bankası'nın yabancılara satılması ve özelleştirilmesi çok tehlikelidir” diye konuştu.

 

Hünü: “2006 yılında İzmirli esnaf ve sanatkarlar 250 milyon YTL kredi kullandı”

Protokolün ve siyasilerin yoğun ilgi gösterdiği genel kurulda bir konuşma yapan, TESKOMB Genel Başkan Vekili ve İzmir Birliği Başkanı Salahaddin Hünü, İzmir Birliğine bağlı 47 kooperatifte esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredi miktarının 250 milyon YTL'ye ulaştığını söyleyerek “Bu oran 2005 yılında 150 milyon YTL idi. 2007 yılında bu rakamların 350 milyon YTL'ye ulaşacağını tahmin ediyoruz. Merkez Birliğimizin yeniden yapılandırma sürecinde başlatmış olduğu iyileştirmeler sonucunda kredi kullanan esnaf ve sanatkarımızdan kesilen ve yüzde 3 olan bloke sermaye yüzde 1'e indirilmiştir. Böylece esnaf ve sanatkarın eline daha fazla para geçmesi sağlanmıştır” dedi.

 

2007 yılında esnaf ve sanatkarımıza iki müjdemiz olacak”

2007 yılı içinde esnaf ve sanatkarlara iki önemli müjdeleri olacağını söyleyen Hünü sözlerine şöyle devam etti: “Birincisi, bu yıl kredi faiz oranlarımızı tek haneli rakamlarda görmek istiyoruz. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız sürmekte olup çok kısa bir süre zarfında öncelikle yüzde 11 sonra da tek haneli rakamlara düşeceğine inanıyoruz.

İkinci olarak da, şu anda 25 bin YTL olan kredi limitlerinin, günün ve esnafın ihtiyaçlarına göre yeniden belirlenerek, esnaf ve sanatkarın ihtiyacı kadar oranında artırılmasını istiyoruz. Bu konudaki esnaf ve sanatkarlarımızın taleplerini, üst kuruluşlarımıza ilettik. Gerek Halk Bankası gerekse hükümet nezdinde çalışmalar başlatılmıştır. Umut ediyoruz ki, 2007 yılı içerisinde kredi limitleri ile ilgili olumlu haberler çıkacaktır.

Ülkemizde Avrupa Birliğine üyelik sürecinde 2006 yılı içerisinde de önemli gelişmeler yaşanmıştır. Esnaf ve sanatkarlarımızın bu süreçte Avrupa Birliğine üye ülkelerdeki işletmelerle rekabet edebilmesi konusunda destek projelere ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Çünkü günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, ekonomik ve stratejik işbirliği anlaşmalarının temellerini küçük işletmeler eksenine oturtmaktadırlar. Bu nedenle Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde sayıları 4 milyonu aşan kesimimizin birliğe bağlı üye ülkelerdeki 16 milyonu aşan işletmeler ile rekabet edebilmesini sağlamak için üretim faaliyetlerimizin desteklenmesi ve kolaylaştırılması gerekmektedir. En önemli hedefimiz Avrupa Birliğine giriş sürecinde Merkez Birliğimizce başlatılan yeniden yapılanma projesi kapsamında gerekli yasal düzenlemeler yapılarak kooperatiflerimizi finans kurumu haline gelmeleridir. Merkez Birliği bu konuda üzerine düşen görevleri yapmak için bütün gayretini sarf ederek ilgili bakanlıklar ve kuruluşlarla koordineli olarak çalışmalarını sürdürmektedir.”

 

Ortak üretim alanları ile güçlü esnaf

Merkez Birliğinin Avrupa Birliği sürecinde çok önemli adımlar attığını söyleyen Hünü sözlerine şöyle devam etti: “Merkez Birliğimiz ülkemizin Avrupa Birliği ile entegrasyonuna paralel olarak, doğrudan ihracata yönelik veya ihracatçı firmalara ihraç edilecek kalitede mal ve hizmet üreten kooperatiflere ortak olan esnaf ve sanatkarımızın, bu amaç çerçevesinde geliştirecekleri yatırım projelerine finans desteği sağlamak üzere “ihracat destek kredisi” projesini uygulamaya koyarak bir ilke daha imza atmıştır. Ülke genelinde ilk etapta yaklaşık 100 esnaf sanatkarı bu proje kapsamında kredilendirmiştir. Kredi, sıfır faizli ilk yılı ödemesiz 3 yıl içerisinde eşit taksitler halinde ödenecektir. Birliğimize bağlı Ödemiş kooperatifimizin 2 ortağı da bu krediden faydalandırılmıştır.”





TESKOMB©2004