TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2007
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** TOPLANTI "TESKOMB Esnafın Sanayici Olma Yolunu Açıyor"
** TOPLANTI " Akgül: Halkbankasında Pay talebimiz Olacak
** HABER "Esnaf Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor"
** MAKALE " Zülfikar Doğan : Uzun Vadeli ve ipotekli konutla ekonomi canlanacak
** GENEL KURUL " BURSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE "Veli Özdemir : Köşk secimi ve Türkiye'nin yol haritası
** GENEL KURUL " KAYSERİ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " VAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " AYDIN - MUĞLA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " TRAKYA ve MARMARA Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Cengiz Ergen : Cumhurbaşkanlarımız ve Cumhurbaşkanlığı Forsu
** GENEL KURUL " HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GAZİANTEP Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MALATYA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GÜNEY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BALIKESİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ŞANLIURFA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ADIYAMAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BOLU Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Adnan Akgünel : Önceleri *girelim* diyorduk
** MAKALE " Metin Özkan : Nostradamus şimdi yaşasaydı
** NOSTALJİ " Gülsemin Şahin : Gazilerimiz ve Değerlerimiz
** MAKALE " Salih Çetinkaya : Çanakkale Zaferi
** ESNAF HİKAYELERİ " Fehmi Çalmuk : Yılların Ahşap Oymacısıydı. Sakatlanınca...
** BASINDA TESKOMB
** MAKALE " Nuray Başar : Türkiye'de kadın olmak

BAŞYAZI


 

 Hedefimiz AB'de Rekabet Gücü Yüksek

Esnaf ve Sanatkar

 

Sevgili Mesai Arkadaşlarım;

Aynı zamanda AECM'in de yönetiminde bulunan TESKOMB'un, esnaf ve sanatkarımızın Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde rekabet anlamında güçlenmesi için çalışmaları aralıksız sürmektedir. Bu paralelde ilk olarak esnafımızı Almanya'ya götürerek oradaki işleyişi yerinde izlemelerini sağlamış, sonrasında ise sıfır faizle kredi imkanını sağlayarak ihracatçı olmalarının yolunu açmıştık.

Bu gelişmelerin ardından bu kez yine TESKOMB'un ev sahipliğinde İtalya Ticaret Odası-CONFIDI ile birlikte yine esnaf ve sanatkarımıza ışık tutacak ciddi bir seminer daha gerçekleştirdik. 2003 yılı başından itibaren kazanımlarını devamlı artırarak gelişimini sürdüren TESKOMB, Avrupa Birliği'ndeki meslektaşları ile ilişkilerimizi üst seviyede tutacak bu ve benzeri seminerlerini sürdürecektir.

Teşkilat olarak azim ve kararlılıkla yürüttüğümüz bu çalışmalar birer birer hayata geçirilirken, aynı zamanda partnerimiz olan İtalya Ticaret Odası-CONFIDI ile karşılıklı esnaf değişimini öngören işbirliği anlaşmasını da imzaladık. Yaptığımız anlaşma ile İtalya'dan ülkemize gelecek olan esnaf ve sanatkarlar ile ülkemizden Avrupa Birliği ülkelerine ve İtalya'ya ihracat yapacak esnaf ve sanatkarımıza, TESKOMB şemsiyesi altında bürokratik engellemeyi ortadan kaldıracak imkan oluşturduk.

 

Sevgili Mesai Arkadaşlarım;

Kuruluşumuzun yeniden yapılandırılması konusundaki çalışmalarımız da son hızla devam etmektedir. TESKOMB'un yeniden yapılandırılması için AB finansmanı ile Temmuz ayında başlayacak projeyi de burada değerlendirmek istiyorum. Proje 3 yıl sürecek ve 4 bölge müdürlüğü ile 100 kefalet kooperatifi tarafından başlatılacak. Bu süreçte kooperatiflerin eğitim ve bilgi akış altyapıları düzenlenecek. İlk etabın bitirilmesinin ardından tüm kooperatifler sistem içine dahil edilecek. Proje ile kooperatifler kendi kaynaklarını bankalara aktarabilecek. Bankalar da bu kaynağı esnaf ve sanatkara kullandırabilecek. Yani kooperatiflerimiz bu haliyle kendi kaynaklarından kredi kullandırabilen kurum hüviyeti kazanacaklar ve bugüne kadar Halkbank'a karşı üstlendikleri yüzde 100 garantiden çıkarak, riski paylaşmış olacaklar. Bu gelişmeyi, kendi kendini döndürebilen bir yapı ve çok önemli bir hamle olarak değerlendiriyorum.

 

Sevgili Mesai Arkadaşlarım;

Yaptığımız bu atılımlar sürerken, kararlı ve istikrarlı yapısını sizlerin de verdiği desteklerle muhafaza eden TESKOMB, çok rahatlıkla, temsil ettiği değerli kesime üretimden ihracata ve istihdama kadar imkan tanıyan bir katkı sağlamıştır diyebiliriz. Bu katkı doğal olarak Türkiye ekonomisine de ciddi boyutta etki edecektir. Kalıcı ve yapıcı politikalar üretmeye özen gösteren kuruluşumuz özveri ile bu çalışmalarını sürdürecektir. Yakaladığımız bu istikrar sizlerin bizlere sağladığı güven ve güçle pekişmektedir.

Faizleri indirdik, kredi tavanını 25 bin YTL'ye çıkardık. Halkbank ile bu konudaki çalışmalarımız da sürmekte olup, kullandırılan kredinin daha yukarıya çekilmesi noktasında mutabakat zeminini de hazırladık.

Tüm bu gelişmeler ışığında şunu çok rahat söyleme imkanını da yakalamış bulunmaktayız; TESKOMB hedeflerini bir bir gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Neyi hedeflediyse o doğrultudaki kararlı adımları bir bir atıyor. Temsil ettiği küçük esnaf ve sanatkarı bir taraftan ihracatçı yaparken, diğer taraftan da kendi işleyişini sağlayacak kurum yapısıyla ideal olan her türlü olumlu zemini hazırlıyor. Kısaca küçük esnaf ve sanatkarın temsilcisi olan TESKOMB temsil ettiği kesime başarıyı getirecek her türlü olumlu atılımı hayata geçiriyor.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi selamlar, bizlere sağladığınız güç birlikteliği için bir kez daha teşekkür ederim. Saygılarımla...

TESKOMB©2004