TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2007
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** TOPLANTI "TESKOMB Esnafın Sanayici Olma Yolunu Açıyor"
** TOPLANTI " Akgül: Halkbankasında Pay talebimiz Olacak
** HABER "Esnaf Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor"
** MAKALE " Zülfikar Doğan : Uzun Vadeli ve ipotekli konutla ekonomi canlanacak
** GENEL KURUL " BURSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE "Veli Özdemir : Köşk secimi ve Türkiye'nin yol haritası
** GENEL KURUL " KAYSERİ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " VAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " AYDIN - MUĞLA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " TRAKYA ve MARMARA Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Cengiz Ergen : Cumhurbaşkanlarımız ve Cumhurbaşkanlığı Forsu
** GENEL KURUL " HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GAZİANTEP Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MALATYA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GÜNEY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BALIKESİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ŞANLIURFA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ADIYAMAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BOLU Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Adnan Akgünel : Önceleri *girelim* diyorduk
** MAKALE " Metin Özkan : Nostradamus şimdi yaşasaydı
** NOSTALJİ " Gülsemin Şahin : Gazilerimiz ve Değerlerimiz
** MAKALE " Salih Çetinkaya : Çanakkale Zaferi
** ESNAF HİKAYELERİ " Fehmi Çalmuk : Yılların Ahşap Oymacısıydı. Sakatlanınca...
** BASINDA TESKOMB
** MAKALE " Nuray Başar : Türkiye'de kadın olmak

MAKALENostradamus şimdi yaşasaydı

 Metin Özkan
Tercüman Gazetesi
Ankara Temsilcisi
SKYTÜRK Programcısı

Gut romatizması ve su toplaması nedeniyle durumu ağırlaşan Nostradamus, 1 Haziran 1566 gecesi kendisine “İyi geceler” diyen bir papaza şu cevabı verdi: “Bu son gecem. Sabaha ölmüş olacağım...” Nostradamus, 2 Temmuz 1566 sabahı, 62 yaşındayken odasında ölü bulundu. Böylece Nostradamus'un son kehaneti, kendi ölümü oldu. Nostradamus'un ölümü, 141'inci kehanetindeki gibi oldu: “Kralın armağanını aldıktan sonra, bir saray dönüşü, verecek son soluğunu. En sevgili dostları, yakınları yatağının ve sedirin başında, ölmüş bulacaklar onu...”

Nostradamus'a göre 2015'e kadar dünya karanlık dönemler yaşayacak; iklim değişiklikleri olacak,  büyük bir kuraklık felaketi gelip çökecek. Uzun sürecek bu kuraklık döneminin ardından insanlar suya kavuşacak. Ama nasıl? Boyutları asla bilinmeyen dev sel suları... Nostradamus'un kehanetlerinin şifrelerini çözmeye çalışan uzmanlardan Fransız Peter Lemesurier, kahinin birinci cilt 17'nci dörtlüğünde küresel ısınmanın yer aldığını söylüyor. “Kırk yıl hiç gökkuşağı görülmeyecek, sonra kırk yıl boyunca her gün görülecek kurak topraklar daha da kuraklaşacak, ardından dev su baskınları gelecek...” Bir diğer şifre çözücü Peter Lorie de onunla hemfikir: “2015 yılına kadar iklim değişiklikleri gözlenecek, birkaç ay gibi kısa bir süre sonra kuraklıktan sellere, sonra tekrar kuraklığa geçilecek.”

Bir diğer uzman Lemesurier'e göre de 1'inci cildin 67'nci dörtlüğü “sonun başlangıcını” anlatıyor: “Büyük bir açlık... Açlık dünyaya yayılacak. Ağaçlar köklerinden ayrılacak, süt emen bebekler de annelerinden.” şifre çözücüler, Somalili ve Etiyopyalı annelerin, bir deri bir kemik kalmış vücutlarında kupkuru sallanan göğüslerine gönderme yapıldığını düşünüyor. Ve bu göğüslerde olmayan sütü çekmeye çalışan bebeklere...

Nostradamus, üçüncü dünya savaşının tarihini belirlemiş: 2076... Dördüncü dünya savaşı ise bundan 40 yıl sonra 2106'da çıkacak. Ardından bin yıl boyunca barış hüküm sürecek. Dünya hep yerinde kalacak ama insanoğlu denen varlık ise 3797 yılında ortadan 'toz' olacak.

Kahin, çağlar ötesine doğru daha neler neler demiş. Türkiye'yi de görmüş. Güney Asya'dan sonra Türkiye'de deprem olacağını, Endonezya depremleri sonrası Yunanistan ve Türkiye'de yer sarsıntıları olacağını söylemiş.

Nostradamus, öngörülerinde Türkiye'ye önemli bir yer ayırmış. Fransız şifre çözücü Jean-Charles De Fontbrune'ye göre kahin, ikinci cildin 52'nci dörtlüğünde, Yunanistan ile Türkiye'nin savaşacağını belirtiyor. Ve depremler... Hani bizim ünlü Efes'imiz... Denize gömülecek... Kehanete göre Çin, gün gelecek Türkiye ve Mısır'a saldıracak...

Ve daha neler var neler...

İlginç bir durum ama Nostradamus'un kehanetleri çıkıyor tek tek. Çin Türkiye'ye saldıracakmış; kuraklık, sel felaketleri olacakmış, depremler sallayacakmış... Çok şükür hepsinin üstesinden geliriz biz. Bizim için önemli olan bunlar değil ki zaten.

Nostradamus şimdi yaşamalıydı asıl. Ona şöyle seslenir ve sorardık: “Söyle bize büyük kahin: Türban sorunu ne zaman çözülecek? Başbakan, cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? Asgari ücretlinin hali ne zaman düzelecek? Terör ne zaman bitecek? Kuzey Irak'a girecek miyiz? Kerkük petrolünden pay alacak mıyız?”

Nostradamus'un bu sorular karşısında yüzünün hafiften asıldığını görür gibi oluyorum. Ama söyle bize: “Belediye çukurlarına düşüp ölen insanlar ne zaman bitecek? Elektrik, su kesintileri ne zaman son bulacak? Siyasette ahbap-çavuş ilişkileri geride kalacak mı artık? Siyaset-çete birlikteliğine kim dur diyecek? Sözde Ermeni soykırımı hikayelerine karşı bu ülkeden bir babayiğit çıkıp “yeter yettiniz gayrı” diyecek mi? Yüce Meclis çatısı altındaki kavgalar, rant savaşları sürecek mi hâlâ? 70 milyonu temsil etsin diye yolladığımız vekillerin yolsuzluk dosyalarını görmemek bize bir gün nasip olacak mı? Katile-uğursuza “Türkiye seninle gurur duyuyor” demeyecek miyiz artık? Bilimadamlarının - yazarların - sanat insanlarının arabalarına bomba konulmayacağı günleri görmemize ne kadar kaldı?”

Nostradamus, gözlerini kısıyor bu sorular karşısında. Ağlamaklı oluyor...

Durur muyuz hiç! Sorularımız biter mi? “Kap-kaç sorunu ne olacak? Orkide, kaplumbağa, mandalin, portakal, sauna, küre, yerküre, ay, yıldız vs. operasyonlarına ne zaman gerek kalmayacak? Trafik sorunu bitecek mi? Otobüs -dolmuş kuyruklarında birbirimizi ezmeyeceğimiz günler yakın mı? IMF ne zaman defolup gidecek başımızdan? Cari açık - dış borç, ne olacak bunlar? Seçim dönemlerinde “devletin malı deniz” deyip yağmaya başlayanlar, ormanı yakanlar, hazine arazilerini peşkeş çekenler... Hadi geçtik onları ne olacak Fener, GS, Beşiktaş'ın hali... Ne olacak bu halimiz!”

Tabii ünlü kahin tutamıyor kendini katıla katıla ağlamaya başlıyor. Çaresiz, verecek yanıtı yok. “Ben değil, yüzlerce kahin bir araya gelsek Türkiye ile ilgili net bir şey göremeyiz. Çünkü ufukta görünmüyor bu soruların karşılıkları, yıllarca görünmeyecek de...” diyor başı öne eğik halde.

Sen bulamıyorsan biz hiç bulamayız Nostradamus. Binmişiz bir alamete...
TESKOMB©2004