TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2007
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** TOPLANTI "TESKOMB Esnafın Sanayici Olma Yolunu Açıyor"
** TOPLANTI " Akgül: Halkbankasında Pay talebimiz Olacak
** HABER "Esnaf Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor"
** MAKALE " Zülfikar Doğan : Uzun Vadeli ve ipotekli konutla ekonomi canlanacak
** GENEL KURUL " BURSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE "Veli Özdemir : Köşk secimi ve Türkiye'nin yol haritası
** GENEL KURUL " KAYSERİ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " VAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " AYDIN - MUĞLA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " TRAKYA ve MARMARA Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Cengiz Ergen : Cumhurbaşkanlarımız ve Cumhurbaşkanlığı Forsu
** GENEL KURUL " HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GAZİANTEP Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MALATYA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GÜNEY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BALIKESİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ŞANLIURFA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ADIYAMAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BOLU Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Adnan Akgünel : Önceleri *girelim* diyorduk
** MAKALE " Metin Özkan : Nostradamus şimdi yaşasaydı
** NOSTALJİ " Gülsemin Şahin : Gazilerimiz ve Değerlerimiz
** MAKALE " Salih Çetinkaya : Çanakkale Zaferi
** ESNAF HİKAYELERİ " Fehmi Çalmuk : Yılların Ahşap Oymacısıydı. Sakatlanınca...
** BASINDA TESKOMB
** MAKALE " Nuray Başar : Türkiye'de kadın olmak

NOSTALJİGazilerimiz ve Değersizliğimiz

 Gülsemin Şahin
TESKOMB
Basın danışmanı

VATAN TOPRA⁄I”... Üzerinde nefes aldığımız, çocuklarımızı güvenle geleceğe hazırladığımız kutsal değerimiz. şimdi eğer kişilikli, mutlu ve özgürsek bunu borçlu olduğumuz kahramanlar var. Mart ayında bir kez daha Çanakkale Zaferi'ni yad ettik. şehitlerimizi andık; onlara, yani bizlere özgürlüğümüzü veren kahramanlarımıza dualar okuduk.

Sonra geçtiğimiz günlerde üzücü bir haber aldık. İstiklal Savaşı'nın son 2 gazisinden 107 yaşındaki Veysel Turan, Konya'da hayatını kaybetmişti. Yani son kahramanlardan biri daha hayata gözlerini yummuştu. Yaklaşık 22 yıldır, sağlık sebepleriyle hayatını yatakta sürdüren Veysel Turan'ın, yani İstiklal Savaşı kahramanının haberleri tüm gazetelerde yer aldı.

Haberlerde çocuk denecek yaşında Ankara'da Mustafa Kemal'in ordusuna katıldığı, birinci Tümen Hücum Taburu'nda süvari olarak savaştığı yazmıştı. Dumlupınar, Sakarya ve İkinci İnönü Savaşlarına katılan İstiklal Savaşı Gazisi Veysel Turan'ın, Yunan askerlerini İzmir'e kadar takip edenler arasında yer aldığı da belirtildi bu haberlerde. 7 çocuk, 25 de torun sahibiydi Veysel Turan. Konya Selimiye Camii'nde düzenlenen askeri törenle uğurladık son yolculuğuna.

Yine bir televizyon kanalında İstiklal Savaşı'nda mücadele eden 109 yaşındaki son gazi Yakup Satar'ın ise Eskişehir'de yaşadığını seyrettim göz yaşlarımı tutamadan. Son gazimiz Yakup Satar hastaydı. “Türk halkına bir mesajınız var mı” diye sorduklarında, “BU TOPRAKLARA SAHİP ÇIKIN” dedi, zor konuşarak

Ne yazık ki sadece Çanakkale Zaferi anma törenlerinde hatırladığımız gazilerimiz... Aç sefil, kimsesiz, hasta ve özellikle yalnız bıraktığımız, çoğunu sessiz ölüme terk ettiğimiz ve zamanında yaşadıkları çileleri gazetelerde okuyup, televizyonda sadece seyrettiğimiz can borcumuz olan gazilerimiz.

Yine bu ay, Milli Mücadele döneminin önemli isimlerinden Kazım Karabekir Paşa'nın belgeselinin hazırlandığı haberini okuduk. Paşanın, askerlikten emekli olduktan sonra bir dönem sütçülük ve sebzecilik yaparak geçimini sağladığını öğrendik. Belgesel, Atatürk Üniversitesi (AÜ) İletişim Fakültesinde görevli Okutman Murat Bulut tarafından hazırlanmış. Adı ''Doğunun Büyük Kahramanı Kazım Karabekir''. 6 aylık yoğun emek verilmiş belgesele ve büyük bir kültür hizmeti olmasından dolayı da ayrı bir önem taşıyor belgesel. CD formatında çoğaltılıp herkese ulaştırılabilecek. Ne güzel.

İşte bu yazıyı yazmamın sebebi de bu haberler. Ne büyük saygıyı hak ediyorlar onlar. Düşünsenize, şimdi kimsenin boyunduruğu altında değilsek ve yazının başında da belirttiğim gibi özgürce nefes alabiliyorsak bu topraklarda ve çocuklarımızı büyütebiliyorsak gönlümüzce, tüm bunları onlara borçluyuz. Peki onları yeterince tanıyor ve yaptıkları büyük hizmetleri yeterince biliyor muyuz? Bu sorunun cevabı bence 'kısmen'. Çünkü ilköğretim okullarında öğretilen bir kısım bilgi, ortaöğretim döneminde verilen bazı detay bilgiler ve hepsi bu. O yüzden çok sevindim Kazım Karabekir Paşa'nın belgeselinin hazırlanmasına.

Çocuklarımız daha iyi bilmeli bu tarihin büyük insanlarını. Daha çok anlatılmalı kendilerine vatan toprağını kutsal emanet olarak bizlere bırakanları. “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” cümlesinin nerelerden geldiğini. Geçmişten ders almayanların gelecekte hayal kırıklığına uğrayacaklarını ve öğrenmeliler emanetin kutsallığını. Daha iyi yetişmeliler geleceğe. Asıl kahramanların ne olduğunu öğrenerek. Kendilerine Çakır, Polat demeden, “Ben de Paşam gibi olacağım” diyebilmeleri için öğrenmeliler. Ne yazsak, ne çizsek yetmez onlar için. Ömrümüz yettiğince dualar okumalıyız onlara.

Son dönemde ise şöyle etrafımıza bakınca neler neler görüyoruz ve üzülüyoruz. Gençliğimizin, bir takım yanlışlarını üzülerek izliyoruz. Okullarda kavga, şiddet olayları birbirini kovalıyor. Hatta şiddet, ilköğretim seviyesine kadar inmiş. Ufacık eller kalkıyor birbirlerine. Gençlerimiz hatalı örneklerin peşinde. 'Kahramanlığın' sözlük anlamını bile bilmeden yetişenler var, yanlış algılayanlar var.

Sözün özü, tarihimizi ne kadar iyi bilir ve ne kadar iyi anlarlarsak büyük bir mücadele ile emanet edilen topraklara daha çok sahip çıkarız.

Atatürk Üniversitesi'ni ve Fakültede görevli Okutman Murat Bulut'u verdiği bu anlamlı hizmetten ötürü tebrik ederim. Unutmayalım ki geçmişini bilmeyen toplumlar gelecekte varolamazlar. Ve yine unutmayalım ki bizler geçmişi şanla, şerefle dolu bir milletin çocuklarıyız. Geleceğe de bu bilinç ile sarılmalıyız. Ülkemizi gelişmiş ekonomiler içinde hak ettiği yere taşımalı, az olanaklarla büyük işler başaran büyüklerimizi onure etmeliyiz.

İşte böyle, Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de dediği gibi, “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını itiyat haline getirmiş milletler evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Doğru söze ne denir?
TESKOMB©2004