TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2007
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** TOPLANTI "TESKOMB Esnafın Sanayici Olma Yolunu Açıyor"
** TOPLANTI " Akgül: Halkbankasında Pay talebimiz Olacak
** HABER "Esnaf Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor"
** MAKALE " Zülfikar Doğan : Uzun Vadeli ve ipotekli konutla ekonomi canlanacak
** GENEL KURUL " BURSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE "Veli Özdemir : Köşk secimi ve Türkiye'nin yol haritası
** GENEL KURUL " KAYSERİ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " VAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " AYDIN - MUĞLA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " TRAKYA ve MARMARA Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Cengiz Ergen : Cumhurbaşkanlarımız ve Cumhurbaşkanlığı Forsu
** GENEL KURUL " HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GAZİANTEP Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MALATYA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GÜNEY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BALIKESİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ŞANLIURFA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ADIYAMAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BOLU Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Adnan Akgünel : Önceleri *girelim* diyorduk
** MAKALE " Metin Özkan : Nostradamus şimdi yaşasaydı
** NOSTALJİ " Gülsemin Şahin : Gazilerimiz ve Değerlerimiz
** MAKALE " Salih Çetinkaya : Çanakkale Zaferi
** ESNAF HİKAYELERİ " Fehmi Çalmuk : Yılların Ahşap Oymacısıydı. Sakatlanınca...
** BASINDA TESKOMB
** MAKALE " Nuray Başar : Türkiye'de kadın olmak

BASINDA TESKOMB

 

 HÜRRİYET

Faizsiz kredi küçük esnafı ihracatçı yaptı

TESKOMB, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği ile gerçekleştirdiği Almanya Programının ardından devreye soktuğu faizsiz kredi uygulaması, ilk meyvelerini vermeye başladı.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında 30 esnafın Almanya'ya 10 günlüğüne götürülmesi ile başlayan serüven, daha sonra bunlara getirdikleri projeye göre 100 bin YTL'ye kadar faizsiz kredi verilmesi ile devam etti. Bu gezi ve arkasından gelen faizsiz kredi imkanı ise beş esnafa şimdiye kadar hiç düşünmediği ihracat kapısını açtı.

İhracatçı esnaflar

İhracatçı olanlardan biri olan ve Bursa'nın İnegöl ilçesinde imalat yapan Yetiş Mobilya'nın sahibi Murat Yetiş, gezi sırasında mobilya üretimi yapan fabrika ve imalathaneleri gezdiklerini ve burada bağlantılar kurduklarını anlatırken, dönüşte de bu bağlantıların devam ettiğini kaydetti.

Bu arada, TESKOMB'dan aldığı 100 bin YTL'lik faizsiz kredi ile makine parkı ve ekipmanı yenilediğini, kapasite artırımına gittiğini belirten Yetiş, yapılan görüşmeler neticesinde üretiminin yüzde 25'ini ihracata yönlendirdiğini söyledi. Her ay 1 konteynır dolusu mobilya takımını Almanya'ya ihraç ettiğini anlatan Yetiş, bunun sonucunda istihdam ettiği işçi sayısını yüzde 50 artırdığını ve 10 yeni işçi aldığını belirtti.

Ahşap sandalye üretimi yapan Ramazan Ergovan da Almanya gezisinin ardından ihracatçı olan başka bir küçük esnaf. Ergovan, gezisi esnasında kurdukları bağlantı sayesinde başlayan ihracat serüveni ile aylık 4 bin civarında olan sandalye üretimini 7 binlere çektiğini, aldığı faizsiz kredi ile de 2 bin 500 metrekarelik üretim alanına bin 200 metrekarelik ek yaptığını anlatırken, yeni 6 kişi daha istihdam ettiğini belirtiyor. İhracat sonrası kalite politikasının değiştiğini ve artık kalite ve standarda ayrı bir önem verdiğini belirten Ergovan, artık başka ülkelere ihracatı da gündeme aldıklarını söylüyor.

Faizsiz kredi uygulaması

İlk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli olarak verilen 100 bin YTL'ye kadar krediden şimdiye kadar 22 esnafın yararlandı. Proje karşılığı verilen kredi sonrasında söz konusu 22 esnaf 164 kişilik istihdam yarattı.

 TAKVİM

100 bin borçlu esnafa af

yolu göründü

 

TESKOMB, kendisine borçlu olan ve temerrüde düşmüş 100 binin üzerinde esnafı affetmek için hazırlıklara başladı. Nisanda başlayacak uygulamayla 200 milyon YTL'lik alacak yıllık yüzde 20 basit faizle taksitlendirilecek.

Küçük ve orta boy işletmelere yönelik 'Anadolu Yaklaşımı' benzeri bir kolaylık, borçlu esnafa da geliyor. TESKOMB, kendisine borçlu olan ve temerrüde düşmüş (ödemesi gecikmiş) 100 binin üzerinde esnafın yararlanacağı, 'Anadolu Yaklaşım' benzeri bir kolaylık için hazırlıklara başladı. Esnaf tarafından Halk Bankası'ndan kullanılan, ancak ödenemediği için kefalet kuruluşu olan TESKOMB tarafından bankaya yapılan ödemeler sonrasında TESKOMB'a borçlu kalan esnafın ana para borcunun 80 milyon YTL'yi bulduğu belirtiliyor.

130 milyon YTL

Bu borçlara ait olduğu yıllarda yüzde 50-100 arasında değişen oranlarda temerrüt faizi uygulanırken, zaten ödeme gücünü kaybetmiş esnafın borç yükü altında ezilerek, iyiden iyiye borcunu ödeyemez konuma geldiği vurgulanıyor. Bunun üzerine harekete geçen TESKOMB, bu tür temerrüde düşmüş borçluların ana para borçlarına yıllık yüzde 20 basit faiz uygulayarak borçları azaltmayı, ardından yapacağı taksitlendirme ile de bunların tasfiyesini planlıyor. Faiziyle şu anda 200 milyon YTL'nin üzerinde olan bu borcun, basit faiz uygulamasıyla 130 milyon YTL civarına inmesi bekleniyor. TESKOMB Başkanı Kadir Akgül, uygulamanın nisan başında başlayacağını açıkladı.

 TERCÜMAN

Serhat Akkan/Ankara

TESKOMB, küçük esnafı ihracatçı yaptı

TESKOMB, ihracata yönelik üretim potansiyeline sahip esnaf ve sanatkârların desteklenmesine yönelik projelerine hız verdi. Geçtiğimiz aylarda Almanya'ya 30 esnaf ve sanatkâr gönderen TESKOMB, 5 sektörde bu esnaf ve sanatkârlara 1.3 milyon YTL tutarında faizsiz kredi verdi. Almanya'ya gönderilen esnaftan 5 tanesi ise hemen ihracata başladı. Önceki gün İtalya Ticaret Odası ile TESKOMB arasında imzalan protokol ile birlikte, esnafa şimdi de İtalya yolu açılmış oldu.

Yurt dışı atağı

Türkiye ekonomisine, Avrupa standartlarında faaliyet gösteren sanayiciler kazandırmayı hedefleyen TESKOMB, yurt dışına götürülen esnaf ve sanatkârın iş kurma yolundaki tüm finansal ihtiyacını karşılayacak. 32 Bölge Birliği, 921 Kooperatifi ve 1.5 milyon ortağı ile Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan TESKOMB, yürüttüğü proje ile üyelerine uluslararası ilişkilerde yeni açılımlar kazandırmayı amaçlarken, esnaf ve sanatkârın Almanya, Hollanda, Belçika, Bulgaristan, Yunanistan, İsrail, Ürdün, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna, Mısır, Suudi Arabistan ve KKTC gibi ülkelere ihracat yapabilmelerinin önünü açıyor. TESKOMB yetkilileri, projelerin hayata geçirilmesi yönünde verilecek kredilerin ise hazır olduğunu ifade ediyorlar.

Sıfır faizli kredi

Almanya ve İtalya ile ortaklaşa yürütülen projeler kapsamında, söz konusu esnaf ve sanatkârın mali açıdan desteklenmesi için finansman sağlayacak olan TESKOMB, bu sayede Türkiye'de ciddi bir problem olarak dikkat çeken istihdam sorununa da katkı sağlamış olacak. Tamamen TESKOMB kaynaklarından kullandırılacak olan krediler, sıfır faizli ve 3 yıl vadeli olacak. İlk senesi geri ödemesiz olacak kredi, diğer iki yılı eşit taksitlerle ve üçer aylık dönemlerle ödenecek.

TESKOMB Başkanı Kadir Akgül, İtalya Ticaret Odası ile yapılan işbirliği projesini, “İtalya'dan ülkemize gelecek esnaf ve sanatkârlar ile ülkemizden Avrupa Birliği ülkelerine ve İtalya'ya ihracat yapacak esnafımız TESKOMB şemsiyesi altında, bir dizi bürokratik engellemeyi ortadan kaldırma yolunda ciddi ve önemli kararlara imza atacaklardır” sözleriyle açıkladı.

Yeni yapılanma

TESKOMB, Avrupa Birliği ülkelerindeki eş değerdeki kurum ve kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde kendi sisteminde gördüğü eksiklikleri bertaraf etmek üzere kendini yenilemeye karar vermiştir” diyen Akgül, yenilenme projesini şöyle özetledi: “Kooperatiflerimiz kendi kaynaklarını bankalara aktaracak, bankalar da belirli bir katsayı yaratarak çoğaltılan bu kaynağı kredi olarak esnaf ve sanatkârlarımıza kullandıracaklardır. Kooperatiflerimiz bu haliyle, kendi kaynaklarından kredi kullandırabilen bir kurum hüviyeti kazanmış, birden çok bankayla çalışıyor olacaklardır. Dağıtılan kredilerin ölçme ve değerlendirmesini yapabilecek duruma getirecek olan kooperatiflerimiz, bugüne kadar Halk Bankası'na karşı üstlendikleri yüzde 100'lük garantiden çıkacak ve riski paylaştırmış olacaktır. Proje ile bir de Karşı Garanti Fonu kurulması öngörülmektedir. Risk artık, kooperatiflerimizin yüzde 30-40, bankaların yüzde 40-50 ve Karşı Garanti Fonu'nun yüzde 10-15 oranında paylaşılması üzerine düşünülmektedir.”

 TÜRKİYE

Kredi Aşısı Tuttu

Büyümek isteyip de kaynak bulamayan küçük esnafa verilen kredi aşısı tuttu. AB desteğiyle yürütülen projeyle işini büyütenler, ihracata bile başladı... TESKOMB'un, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği ile gerçekleştirdiği Almanya Programının ardından devreye soktuğu faizsiz kredi uygulaması, ilk meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında 30 esnafın Almanya'ya 10 günlüğüne götürülmesi ile başlayan serüven, daha sonra bunlara getirdikleri projeye göre 100 bin YTL'ye kadar faizsiz kredi verilmesi ile devam etti. Bu gezi ve arkasından gelen faizsiz kredi imkanı ise beş esnafa şimdiye kadar hiç düşünmediği ihracat kapısını açtı.

100 bin YTL ile gelişti

Bursa'nın İnegöl ilçesinde imalat yapan Yetiş Mobilya'nın sahibi Murat Yetiş, kredi ile kapasite artıranlardan... Yetiş, söz konusu gezi sırasında mobilya üretimi yapan fabrika ve imalathaneleri gezdiklerini ve burada bağlantılar kurduklarını anlatırken, dönüşte de bu bağlantıların devam ettiğini kaydetti. Bu arada, TESKOMB'dan aldığı 100 bin YTL'lik faizsiz kredi ile makina parkı ve ekipmanı yenilediğini, kapasite artırımına gittiğini belirten Yetiş, yapılan görüşmeler neticesinde üretiminin yüzde 25'ini ihracata yönlendirdiğini söyledi. Yetiş mobilya, istihdam ettiği işçi sayısını yüzde 50 artırdı ve şimdi her ay 1 konteyner dolusu mobilya katımını Almanya'ya ihraç ediyor.

Ahşap Sandalye üretimi yapan Ramazan Ergovan da Almanya gezisinin ardından ihracatçı olan başka bir küçük esnaf. Ergovan, gezisi esnasında kurduğu bağlantı sayesinde başlayan ihracat serüveni ile aylık 4 bin civarında olan sandalye üretimini 7 binlere çektiğini, aldığı faizsiz kredi ile de 2 bin 500 metrekarelik üretim alanına bin 200 metrekarelik ek yaptığını anlatırken, yeni 6 kişi daha istihdam ettiğini belirtiyor. şimdi ise başka ülkelere ihracat için görüşmeler devam ediyor...

TESKOMB©2004