TESKOMB DERGİ

T E S K O M B   D E R G İ

MART
2007
 
    TESKOMB ANASAYFA   |   DERGİ ANASAYFA  |   İLETİŞİM   |    ARŞİV 
içindekiler
Editörden
Başyazı
** TOPLANTI "TESKOMB Esnafın Sanayici Olma Yolunu Açıyor"
** TOPLANTI " Akgül: Halkbankasında Pay talebimiz Olacak
** HABER "Esnaf Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor"
** MAKALE " Zülfikar Doğan : Uzun Vadeli ve ipotekli konutla ekonomi canlanacak
** GENEL KURUL " BURSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE "Veli Özdemir : Köşk secimi ve Türkiye'nin yol haritası
** GENEL KURUL " KAYSERİ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " VAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " AYDIN - MUĞLA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " TRAKYA ve MARMARA Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Cengiz Ergen : Cumhurbaşkanlarımız ve Cumhurbaşkanlığı Forsu
** GENEL KURUL " HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GAZİANTEP Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MALATYA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " GÜNEY Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BALIKESİR Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ŞANLIURFA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " ADIYAMAN Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** GENEL KURUL " BOLU Esnaf ve SanatkarlarKredi Kefalet Kooperatifler Birliği"
** MAKALE " Adnan Akgünel : Önceleri *girelim* diyorduk
** MAKALE " Metin Özkan : Nostradamus şimdi yaşasaydı
** NOSTALJİ " Gülsemin Şahin : Gazilerimiz ve Değerlerimiz
** MAKALE " Salih Çetinkaya : Çanakkale Zaferi
** ESNAF HİKAYELERİ " Fehmi Çalmuk : Yılların Ahşap Oymacısıydı. Sakatlanınca...
** BASINDA TESKOMB
** MAKALE " Nuray Başar : Türkiye'de kadın olmak

TOPLANTI

 

 

 Teskomb esnafın sanayici olma yolunu açıyor

 

TESKOMB, esnaf ve sanatkarın AB'ye entegrasyonu için atılımlarını sürdürüyor. İtalyan Ticaret Odası ile karşılıklı esnaf değişimini öngören işbirliği anlaşmasını imzalayan TESKOMB, bu anlaşma kapsamında İtalya'ya esnaf gönderecek ve ihracata yönelik üretim potansiyeline sahip olan esnafa 100 bin YTL'lik ihracat destek kredisi verecek. Bu ülkeden de çeşitli alanlarda hizmet veren esnaf ve sanatkarı ülkemize getirerek ağırlayacak olan TESKOMB, küçük esnafın Avrupa'yla rekabet etmesi noktasında ciddi bir adım daha atmış olacak.

Türkiye'den Almanya'ya götürdüğü esnaf ve sanatkara sıfır faizle kredi veren ve bu esnaflara sanayici olma yolunu açan TESKOMB, ikinci büyük atılımını İtalya ile gerçekleştirdi. TESKOMB Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde, İtalya Ticaret Odası-CONFIDI ile karşılıklı esnaf değişimini öngören işbirliği anlaşmasını imzalayan TESKOMB, üretim potansiyeline sahip olan esnafa 100 bin YTL'lik ihracat destek kredisi verecek. TESKOMB, bu kapsamda İtalya'ya esnaf ve sanatkar götürecek ve bu ülkeden de çeşitli alanlarda hizmet veren esnaf ve sanatkarı ülkemize getirerek ağırlayacak.

Hayata geçirilecek olan bu yeni projeyi tanıtmak ve İtalyan Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliğinin İtalya'daki tecrübelerini paylaşmak üzere düzenlenen Seminere, Halkbankası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci ve Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Şahap Kavcıoğlu'nun yanı sıra çok sayıda yabancı konuk ve bölge birlik başkanı katıldı.

 

Akgül: “TESKOMB kendini yeniliyor”

Seminerin açılış konuşmasını yapan TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir Akgül, TESKOMB'un, 2003 yılı başından itibaren çok hızlı bir şekilde kendini yenileyerek, Avrupa Birliğine, birçok kurum ve kuruluştan çok daha önce AECM üyeliği ile birlikte hazır olduğunu söyledi. 2003 yılı başında yüzde 59 olan faiz oranlarının yüzde 13'e indirildiğini ve 148 Trilyon olan plasman hacminin 4,7 katrilyona  çıkarıldığını hatırlatan Akgül, “Plasmanda vücuda getirilen  32 katlık artış, ne demek istediğimizin en bariz örneğidir” diye konuştu.

TESKOMB'un Avrupa Birliği ülkelerindeki eşdeğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde, kendi sisteminde gördüğü eksiklikleri bertaraf etmek üzere kendini yenilemeye karar verdiğini söyleyen Akgül, tamamı Avrupa Birliği Komisyonu tarafından finanse edilmekte olan TESKOMB'un Yeniden Yapılanması Projesi hakkında bilgi verdi.  Projenin 2007 yılı Temmuz ayında başlayacağını ve 3 yıl süreceğini söyleyen Akgül, “32 Bölge Birliğimizden 4'ü, 900 Kredi ve Kefalet Kooperatifimizden 100'ü ile başlayacak proje ile kooperatiflerimizin eğitimi ve bilgi akış alt yapıları düzenlenecek, başarının ardından diğer Birlik ve Kooperatiflerimiz de sistemin içine dahil edilecektir” dedi.

 

Kooperatiflerimiz de artık riski paylaşacak”

Yeniden yapılanma hamlesi ile kooperatiflerin artık kendi kaynaklarından kredi kullandırabilen bir kurum hüviyeti kazanacağını ve birden çok bankayla çalışacağını ifade eden ve kooperatiflerin dağıtılan kredilerin ölçme ve değerlendirmesini yapabilecek duruma getirileceğinin altını çizen Akgül “Kooperatiflerimiz, bugüne kadar Halk Bankasına karşı üstlendikleri yüzde 100'lük garantiden çıkacak ve riski paylaştırmış olacaktır. Projemiz ile bir de Karşı Garanti Fonu kurulması öngörülmektedir. Riskin artık, kooperatiflerimizin yüzde 30-40, bankaların yüzde 40-50 ve Karşı Garanti Fonu'nun yüzde 10-15 oranında paylaşılması üzerine düşünülmektedir” dedi.

İtalya ile imzalanacak olan anlaşma ile  Avrupa Birliği ülkelerine ve İtalya'ya ihracat yapacak olan esnaf ve sanatkarların önündeki bir dizi bürokratik engelin de ortadan kalkacağını belirten Akgül, “İtalya Ticaret Odası ve AECM'den partnerimiz CONFIDI ile yaptığımız işbirliği kapsamında, İtalya'dan ülkemize gelecek esnaf ve sanatkarlar ile ülkemizden Avrupa Birliği ülkelerine ve İtalya'ya ihracat yapacak esnaf ve sanatkarlarımız, TESKOMB şemsiyesi altında bir dizi bürokratik engeli ortadan kaldırma yolunda, ciddi ve önemli kararlara birlikte imza atacaklardır” diye konuştu.

Seminerde bir konuşma yapan İtalya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Simona De Martino ise Türkiye ile en fazla işbirliği yapan üçüncü ülke konumunda bulunduklarını belirterek, Türkiye'ye gerçekleştirilen yatırımların yüzde 18'ini İtalyanların gerçekleştirdiğini söyledi. Otomotivden bankacılığa Türkiye'de bir çok sektörde yatırımları olduğunu anlatan De Martino, ticaret hacmini daha yukarılara çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Kısa bir konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci de  banka olarak 50 yılı aşkın süredir TESKOMB ile birlikte olduklarını hatırlatarak, her zaman esnaf ve sanatkarın yanında olmayı hedeflediklerini ifade etti. Halkbankın esnaf ve sanatkarlarla “et ve tırnak” gibi olduğunu söyleyen Cebeci, “TESKOMB ile birlikte olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Milano Ticaret Odası Medart Proje Koordinatörü Janiki Cingoli ise işbirliği anlaşması ile birlikte iki ülke esnaf ve sanatkarı arasında bağlantı kurmaya çalıştıklarını belirterek, tarafları elektronik ortamda oluşturulacak bir veri tabanı ile de bir araya getireceklerini vurguladı.

Katılımcılar tarafından ilgi ile takip edilen Seminerde, İtalya'daki kredi ve kefalet sisteminin yanı sıra küçük ve orta ölçekli firmalara nasıl destek olunabileceği, garanti temini, garanti fonlarının kompozisyonu, Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin uzun vadeli sürdürülebilirliği, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ile bankalar arası ilişkiler gibi konular da ele alındı.

TESKOMB©2004